Packaging
Moderator: S2k Moderators
Packaging
When you buy something at the store, how much do you think you paid for the packaging? John brought home some jello from the deli and 8 of them were individually packaged each in little see thru plastic cups with lids. I wonder how much I am actually paying for the jello. Same with meats and eggs. We might be shocked.
0 likes
I think that you're on to something, Janice. Those 8-packs probably have 10 cents worth of jello in them. And you pay what - $1.50? $2.25? for it. Not only are you paying for the packaging, but you're paying for the filling process, the portion control, the quality assurance, the handling, the inventory of materials, and all that added complication. And we call it convenience!
0 likes
This space for rent.
Who is online
Users browsing this forum: No registered users and 61 guests